Morpheus Tattoo
 


Sık Sorulanlar

 

 

 

Dövme ve piercing uygulanırken acır mı?

 

-Dövme ve piercing çok değişkenli uygulamalardır. Maddelersek:

  *İşi yapan kişinin yaklaşımı, profesyonelliği ve uygulama tarzı,

*Kullandığı materyallerin niteliği,

 

*İstenilen desenin büyüklüğü , detayı ve sınıfı (tribal,gölgeli vs.),

 

*Uygulanacak bölge,

 

*Yaptıracak kişinin acı eşiği,

 

*Açmak gerekirse uygulayan kişinin yaklaşımı, müşterinin psikolojisini birebir etkiler.

 

*Uygulayıcının kullandığı aletler ve onu kullanış tarzıda acı boyutunu etkiler.

 

*Tribal dediğimiz içi tamamen boyanan desenler , gölgeli dediğimiz yüzeysel boyanan desenlere göre biraz daha fazla acır.

 

*Omuza yapılan bir desene hayali bir acı skalasında 1 puan verirsek , koltukaltına yapılan bir dövme bu skalada 7-8 puan alır.Piercingde'de durum benzerdir.Göbek piercingi nerdeyse hiç acımazken dil biraz daha fazla acıtabilir.

 

*Dövme yapımı esnasında yaptıran insanda: şeker hastalığı, pıhtılaşma sorunu veya aşırı alkol alma durumu haricinde kayda değer bir kanama olmaz.

 

*Herkesin acı mefhumu değişik olduğundan bu işte bir genelleme yapmak oldukça zor olmakla beraber ,uygulamış olduğumuz 10.000'den fazla dövme sonrasında stüdyodan dövmeyi yarım bırakarak ayrılan kişi olmadığını gördük.Bayanların genel kanısı : epilasyon veya ağdanın yarısı kadar acıdığı.Ayrıca piercing yaparken soğutucu sprey kullanımı da fayda sağlayabilir.Ve bayanların daha dayanıklı ve sakin olduklarını da belirtelim.

 

 

Sizce ne yaptırayım ve nereye yaptırayım?

 

a)ilkönce gittiğiniz stüdyonun yapmış olduğu uygulamaların fotoğraflarını bir görün.

b)İşçilikten tatmin olduysanız, hijyenikliği gözden geçirin o konuda da anlastıysanız.

c)Tavsiye edilen katalogları elinize alın ve sakince inceleyin.

d)Hoşlandığınız desenleri bir kenara ayırın.

e)Şimdi eylemi yapacak olan kişi size daha rahat yardımcı olabilir.Hangi desenin vücudun neresinde daha estetik durabileceği konusunda fikir verebilir.Nasıl renkler kullanılırsa daha verimli olabileceğini anlatabilir veya bu zaman zarfinda sizin kişiliğinizi azda olsa daha iyi anlayarak yerinde tavsiyelerde bulunabilir.Fiyat konusunu detaylı anlatabilir.

 Son olarak desen seçiminde kararsız olanlara tavsiyemiz, seçtiğiniz desene ömür boyu sempati ve sevgiyle yaklaşamayacak olsanız bile en azından nötr hissedebileceğiniz bir şeyler beğenmek.

Dövme ne kadar? 

Bu konudaki yanlışlık daha önce anlattığımız gibi dövme ve piercing uygulamalarının bol değişkenli eylemler olmasıdır.İnsanlar genelde gelip tahmini bir sigara paketi büyüklükte bir dövme ne kadar derse bizde ona 150-1500 gibi çok geniş aralıklı bir fiyat söylemek durumunda kalırız.Çünkü fiyatlar desenle ilgilidir ve desen görülmeden yapılacak yorum tamamen olmasa da boş konuşmak şeklinde özetlenebilir.

Dövme kendi kendine çıkar mı  veya silinebilir mi?

Dövme yapıldıktan hemen sonra, kese bile yapılsa tam anlamıyla çıkmaz. Dövme tüm dünyada en randımanlı şekliyle karbon lazerle silinmektedir.Türkiyede'de bunu uygulayan özel hastaneler, klinikler ve güzellik salonları mevcut olmakla birlikte, fiyatlandırma uygulama ve başarı değişkendir.

Dövme bakımı nasıl yapılmalıdır ?

Dövme bakımında en önemli dönem, ilk haftadır. İlk yapılacak şey tavsiye edilen kremin dövmeli bölgeye günde 4 defadan az olmamak üzere sürülmesidir. Krem, enfeksiyon riskini sıfıra indirir, yaranın kabuğunu minimumda tutar ve renklerin ideal tonunu korur.

İkinci dikkate alınacak şey ise şudur. Şehir sularımız yeterince temiz olmadığı için özellikle ilk 3 gün duş alırken dövmeli bölgeyi korumalıyız. Aynı şey deniz ve havuz suları içinde geçerlidir. Fakat bölgeye sürekli sürülen kremden dolayı çevre tozları, kıyafetlerin sürtünmesi vs. gibi sebepler aşırı kirlenmeye neden olabilir. Bu durumda ise temiz olduğundan emin olduğumuz ılık suyla bölgeyi yıkayabiliriz.son birkaç gün oluşacak olan kaşıntı çok normaldir. Bir parça buz bölgede rahatlamayı sağlar. Oluşan kabuk kesinlikle kopartılmamalıdır. Her şey yolunda gitse dahi yinede birinci haftadan sonra dövmeciye uğranmalıdır. Gerekli görülür ise rötüş yapılır. Artık dövmeli bölgeye özel bir uygulama yapmaya gerek yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken aşırı güneşten korunmaktır. 

 Stüdyomuzda biz: desenin zorluğu,detayı, renkleri,boyama alanı gibi kriterlere göre fiyatlandırma yapmaktayız.Ayrıca herkes için kişiye özel malzeme kullanıp atılması nedeniyle alt limit belirlemek durumu doğmuştur.Mesela sadece siyahın kullanıldığı bir desenle, içinde 10 ayrı renk barındıran aynı ebatta bir desenin aynı fiyata yapılamayacağı gerçektir.Bu en azından her renk değişimine 5 dk. zaman harcanması durumunda bile 50 dk.lık bir zaman farkını ortaya çıkarır.

-Dövmede uygulanacak bölge (sırt,ayak,bel vs.) fiyatlandırma açısından pek önem taşımasada, piercingde dil veya daha extreme (genital vs.) bölgelere uygulananlar fiyatı etkiler.Ayrıca kullanılan takının niteliğide (blackline-titanium-niobium-Cerrahi çelik vs.) fiyatlandırmayı etkileyen faktörlerdir.