Morpheus Tattoo
 


Dövme Bakımı

 

   

Sterilizasyonda en önemli kısım dövmeyi yaptıracak kişinin dikkatidir. Bunun içinde kişinin bu konu da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Burada neden yaptıracak kişinin dikkat etmesi gerektiğini söylememin sebebi ise, sadece dövmeci sterilizasyona ilişkin bilgi verirken kişinin daha rahat anlayabilmesi içindir. Çünkü her dövme ustası kişilerin herhangi bir talebi olmasa dahi bu konuya gereken bütün hassasiyeti gösterir.dövmeyi yaptıracak kişi herşeyden önce kullanılan iğne  boya  ve  boya  kaplarının tek kullanımlık olduğundan emin olmalıdır ve şunu bilmelidir sterilazotör ve bu işe yönelik ekipmanlar sadece bakterileri öldürmekte ve bakteriel hastalıkların bulaşmasını engellemektedir oysa çok daha  tehlikeli olan virüslere  karşı etkisizdir(hepatitler.a.i.d.s. vs.) virüs sterilizasyonu sadece otoklav ile yapılabilmektedir ve bu çok zahmetli ve maliyetlidir bu yüzden dövmeyi yaptıracak arkadaşlarımın kendilerini hiç riske atmadan tek kullanımlık malzemeleri ve bu şekildeçalışan ustaları tercih etmesini altını çizerek tavsiye ediyorum.. 

Dövme bakımında en önemli dönem, ilk haftadır. İlk yapılacak şey tavsiye edilen kremin dövmeli bölgeye günde 4 defadan az olmamak üzere sürülmesidir. Krem, enfeksiyon riskini sıfıra indirir, yaranın kabuğunu minimumda tutar ve renklerin ideal tonunu korur.

İkinci dikkate alınacak şey ise şudur. Şehir sularımız yeterince temiz olmadığı için özellikle ilk 3 gün duş alırken dövmeli bölgeyi korumalıyız. Aynı şey deniz ve havuz suları içinde geçerlidir. Fakat bölgeye sürekli sürülen kremden dolayı çevre tozları, kıyafetlerin sürtünmesi vs. gibi sebepler aşırı kirlenmeye neden olabilir. Bu durumda ise temiz olduğundan emin olduğumuz ılık suyla bölgeyi yıkayabiliriz.son birkaç gün oluşacak olan kaşıntı çok normaldir. Bir parça buz bölgede rahatlamayı sağlar. Oluşan kabuk kesinlikle kopartılmamalıdır. Her şey yolunda gitse dahi yinede birinci haftadan sonra dövmeciye uğranmalıdır. Gerekli görülür ise rötüş yapılır. Artık dövmeli bölgeye özel bir uygulama yapmaya gerek yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken aşırı güneşten korunmaktır.