Morpheus Tattoo
 


Bir Söyleşi

 

 

Genellikle Dövme Yaptırmadan önce sorduğumuz ve sorguladığımız konularla ilgili size ışık tutabileceğini düşündüğümüz bir söyleşi: 

Nasıl Dövme Yaptırmaya Karar Verdiniz ?

Uzun zamandır  bu konuda düşünüyordum. Fakat herkesin kafasındaki şüpheler yüzünden bu zamana kadar hep erteledim. Belkide biraz yaşın geçmesini, benliğin oturmasını bekledim.

Nedir bu şüpheler ?

Biliyorsunuz herkesin en baştaki sorusu (müslüman olanlar için söylüyorum) Dövmenin Günah olup olmadığı ve abdest konusu. Bu konuda oldukça uzun süre araştırmalar yaptım. Dini ve bilim kaynaklarına göre Dövmenin Abdesti etkilemesi mümkün değil. Diğer konuda ise ortada  sadece bir  hadis olduğunu gördüm. Fakat bu hadisi araştırdıığımda ise esas kaynağına ulaşmadığını gördüm. Dini litaratürde bir hadisin doğru kabul edilebilmesi için o hadisin Peygamberimize kadar soy ağacının çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca bu hadise göre kaş almak, yüz tüylerinin alınmasıda günah deniyor. Oysa bir şeyin eylemin günah olmasını veya olmamasını Kutsal Kitabımız Kuran belirler.

Sonunda bu işin bir Vicdan meselesi, inanç meselesi olduğuna karar verdim. Yaptırdım  ve vicdanımda çok rahat. Çünkü yüce yaradanın bizlerden istediği  çok daha önemli şeyler var. İyi bir insan olmak, dürüst olmak, bilim öğrenmek, okumak, yardımsever olmak, sevmek, sadaka vermek, yanındaki komşunun  aç yatarken senin tok yatmaman gibi. İslam dini bana göre bir Sevgi ve Akıl dini. Bunları bir layıkıyle yapalım veya yapmak için çaba gösterelim.

Din Dışında Şüpheleriniz Neydi?

Öncelikle dövme ile şüphelerim vardı. Çünkü bu konuda o kadar çok şey duyuyorsunuz ki. İster istemez sorgulamaya başlıyosunuz.  Dövme seçimi,  Hijyen, boyalar, kullanılan malzemeler, bakım, sanatçı vs vs vs.

Araştırmalar ve bolca tartışmalar sonucunda şunu öğrendim. Öncelikle dövme yaptıracağınız sanatçıyı bulmanız çok önemli. Bu konuda yaptığı örnekleri görmek gerçekten dikkat edilmesi gereken bir nokta. Uygulamalarda gördüm ki çok değişik boyalar kullanılıyor. O yüzden halk arasında dövmenin renginin solduğu, 3-5 senede bir yenilenmesi gerektiği ile bir kanı var. Oysa Kaliteli boyalarda böyle bir handikap yoktur. Boyanın Vücuda zararsız ve özellikle Kurşun ihtiva etmemesi gerekiyor. Bu konuda çok titiz davrandım. Eğer sizde titiz davranıyorsanız bence bu boyaların ve iğnelerin Faturalarını dahi görmelisiniz. Çünkü önemli bir karar veriyorsunuz. Diğer konu iğneler. İğnelerin dövme için hazırlanmış ve çok kaliteli olması gerekiyor. Ben açıkçası strilize edilen değil tek kullanımlık iğneleri tercih ettim. Gözümün önünde ambalajı açıldı ve kullanım sonunda iğneyi kendim attım.   Gerisi dövmenin seçimi ve sanatçıya kalıyor artık.

Çok acıdığı, kanadığı, yara olduğu söyleniyor. Siz bunları yaşadınız mı?

 

Şüphelerin birazda korkunun sebepleri bunlar. Oysa hanımlar beni daha iyi anlayacaktır. Dövme yaptırmanın bir Kaş aldırmakta yaşanan acıdan çok farkı yok. Hatta dövme yaptıran bayan arkadaşlarıma göre daha da az bir acı. Önemli olan bu acıya katlanmak değil dövme yaptırdıktan sonraki bakım. Açıkçası ben hiçbir sorun yaşamadım. İrfan beyin dediklerini harfiyen uyguladım.

Vermiş olduğu ilacı sürekli kullandım. Böylece yara veya kaşıntı sorunlarıyla karşılaşmadım. Dövme yaptırdıktan sonra bu bölgede hücre yenileyici ve sürekli nemlendirici bir ilaç kullanmak çok önemli.  Çok ucuz olan bu ilacın etkileri beni gerçekten şaşırttı.

Dövme yaptırmak nasıl bir duygu?  

 Bu bir seçim. Ben çok memnunum. Öyle herkesin ilgisini çeksin diye falanda yaptırmadım. Ama oğlum öncelikle çok beğendi. Gören dostlarım yukarıdaki soruları tek tek ve defalarca sordular. Dövme yaptırmayı düşünenler ise yaptırdılar bile. Bu kendinizle ilgili. Bu yüzden sadece genç dostlara bir önerim olacaktır. Lütfen hevesle bende dövme istiyorum demesinler. Bence dövme yaptırmanın alt yaş sınırı 20. Çünkü bu zamana kadar insanın değerleri, düşünceleri sürekli değişiyor. Dövmeyi ise bir ömür taşıyorsunuz. İlla dövme istiyorsa genç dostlar Geçici Dövme yaptırsınlar.

 

Son eklemek istediğiniz şeyler var mı acaba?

 

Bu bir seçim, istek ve bir yönden de vicdan meselesi. Ömür boyu taşıyacağınız size özel bir şeyi doğru seçin veya kararını verin. Ayrıca hijyen, boya, iğne ve sanatçı konusunda çok ama çok hassas olun lütfen.   

 

Teşekkür ederiz.